Kampinoski Park Narodowy
[Obrazek: 13250b3d4c420dd0med.jpg] [Obrazek: d45ab3f70ce9feb6med.jpg] [Obrazek: 3729dee351616463med.jpg]
Ostatnio odwiedziłem ten park. Zbiorniki wodne wyglądają jak na zdjęciach... Jeszcze parę lat temu te same stawy wyglądały zgoła inaczej. Nie były ani tak zacienione ani zarośnięte rzęsą. Podobno w 2 ( pierwsze zdjęcia) były również traszki grzebieniaste. Mi się przed laty udało tylko pojedyncze spotkać traszki i to zwyczajne. Obecnie jedynie w ostatnim z tych zbiorników mogłem spotkać żaby z grupy żab zielonych, przy innych żaby moczarowe. Niestety ale nawet tak pospolite żaby „zielone” są w tym parku zagrożone. Obecnie wydaje się że już stosunkowo mało liczne zaskrońce właśnie na żaby moczarowe polują. Szkoda że w tym 2 pod względem wielkości parku w Polsce ma się takie podeście do ochrony przyrody.
Elfikp
Odpowiedz
Urokliwe te śródleśne bagienka,jak w Białowieży,gdzie byłem w ub.roku. Park Narodowy parkiem narodowym,ale jakaś mała ingerencja w środowisko celem ochrony plazów by sie przydała.Przykładem może być Gorczański Park Narodowy,gdzie utworzono wiele sztucznych zbiorniczków dla rozrodu płazów,oraz progi na potokach w celu zapewnienia lepszych warunków dla rozwoju larw salamander. Z kolei w Świetokrzyskim Parku nic nie robią dla płazów,i nikogo to nie obchodzi,że w unikalnym siedlisku traszki górskiej pod Świętym Krzyżem pojawiły się karasie,co zagraża populacji traszek.I w Kampinoskim chyba jest podobnie...W końcu wystarczyłaby niewielka wycinka nadmiaru drzew nad tymi stawami,żeby zapewnić lepsze nasłonecznienie.
Odpowiedz
Drzewa w parku są wycinane i wystarczyło by po prostu zrobić wycinkę w okolicach stawów. W tym parku tak zapuszczonych stawów jest bardzo dużo tu tylko kilka zdjęć wrzuciłem. Na drugim stawie zamieszkałam przez bobry jeszcze w tamtym roku jakieś pojedyncze żaby zielone spotykałem a w tym ani jednej sztuki. W tym parku również się prowadzi nie przemyślana gospodarkę łowiecką. Do zwierząt strzelają się do tego stopnia że rysie już od samego początku projektu zaczęły im uciekać do innych lasów ( sam jednego z takich rysi spotkałem). Co gorsze również z tym nic nie robią i udają że nie wiedza dlaczego tak się dzieje. Z ciekawostek mogę powiedzieć że spotkanie sarny w twym parku jest równie trudne jak łosia (oczywiście na nie jeszcze nie można w Polsce polować). Natomiast w sąsiednim Mazowieckim i Chojnowskim parku krajobrazowym zbiera się jajka traszek grzebieniastych, raz widziałem również i kumaka i odchowuje w akwariach.
W Świętokrzyskim Parku w wymienionym stanowisku jest coraz więcej ryb i jak nic z tym nie zrobią to tamta populacja zarówno traszek górskich i zwyczajnych zdecydowanie się zmniejszy. Na szczęście jest tam bardzo dużo roślin które umożliwiają ukrycie się larw.
Obecne przykłady pokazują jak wielo może zależeć od zwykłych chęci ludzi tam pracujących.
Elfikp
Odpowiedz
Tak,wszystko zależy od dyrekcji parku,jakie mają preferencje.A to co piszesz o Parku Kampinoskim jest dośc niepokojące.Niedługo zamiast Parku Narodowego będzie zwykły park miejski na obrzeżach wielkiego miasta. Bez płazów,bez rzadkich gatunków zwierząt.
Odpowiedz
[Obrazek: 7f7ad944bd43db83med.jpg] [Obrazek: c3210c9f6baf7bddmed.jpg] [Obrazek: c2402d263329c8c7med.jpg]
Niestety na dzień dzisiejszy to co się tam się dzieje to nie wygląda najlepiej. Jedyna chyba szansa na poprawę obecnej sytuacji to zmiana dyrekcji albo żeby ktoś się za nich po prostu wziął. Pod łodzią park ma hodowlę żubrów, jak do tej pory wszystkie wyhodowane sztuki zostały sprzedane...
Nikt nie pomyślał żeby nadmiar ich wypuścić do parku. Gdzie one maja żyć na wolności jak nie w największych parkach w kraju ? Dla płazów i gadów sam obszar byłby idealny, bagna i wydmy ale do tego musi być czysty nasłoneczniony teren.
Na zdjęciach zrobionych w tym parku łoś ( symbol parku), żaba moczarowa i jaszczurka zwinka.
Elfikp
Odpowiedz
Żubry na pewno by przerzedziły sporą część roślinności, na przykład na polanach - na tak "przygotowanym" terenie byłyby wtedy dobre warunki do założenia kilku stawów.
Odpowiedz
Dokładnie tak, żubry obok konika polskiego ( dawny tarpan) to jedyne obecnie żyjące duże zwierzęta trawożerne w Polsce. Rola takich zwierząt w przyrodzie jest nie doceniona. Słyszałem że gdzieś za granicą wypuszczono na wolność bydło starej rasy które ma zastępować tura. Obecnie łąki w tym parku są strasznie zarośnięte. Wiem że kilka z łąk znajdujących się na tym terenie parku jest regularnie koszonych ze względu na motyle tam występujące. Oczywiście w żaden sposób nie da się zastąpić brakujących zwierząt . Z tego co się zorientowałem to wszystkie przejawy czynnej ochrony w parku to były robione albo przed jego utworzenie albo na początku, atak ze obecny Dr. ręki do tego nie przyłożył. Z powodzeniem udało się odtworzyć populację łosia i bobra z rysiem maja ogromny problem między innymi ze względu na żel prowadzona gospodarkę łowiecką. Pomimo licznych rowów odwadniających w parku jest bardzo dużo stawów ale niemal wszystkie są niezamieszkałe przez płazy, bądź tylko przez żaby brunatne i ropuchy szare. Wczesna wiosna jak nie ma jeszcze na drzewach liści to wszystkie zbiorniki są oświetlone. Najlepszy zbiornik jaki udało mi się odkryć to ten duży staw zamieszkały ( 3 zdjęcie) również przez ptaki wodne np. żurawie. Z płazów bezogonowych to chyba tylko nie ma tam ropuchy paskówki. W tym nie typowym dla traszek zarybionym stawie raz znalazłem jajka jakiegoś gatunku. Niestety jaja były za daleko od brzegu żeby mógł określić gatunek. Obok tego stawu znajduje się małe bajorko ale w nim nie widziałem ani jaj ani samych traszek.
Elfikp
Odpowiedz
[Obrazek: 3d6400ca93339265med.jpg] [Obrazek: 64adb2975e41259cmed.jpg] [Obrazek: 7fde49a3097b3c33med.jpg] [Obrazek: 5a22fd0cdd32dd2cmed.jpg] [Obrazek: 9279c9d6e557eb7cmed.jpg] [Obrazek: 192209d0e5606d21med.jpg]
Ostatnio w tym parku zrobiłem kilka nowych zdjęć. Śródleśne podmokłe łąki są jednym z ciekawszych środowisk jakie warto tu zobaczyć . W tamtym jeszcze roku między innymi z takich miejsc dochodziły odgłosy rzekotek. Fizycznie tylko raz udało mi się spotkać tego płaza w tym parku ale za to można było je usłyszeć w wielu miejscach. Pomimo dużych łąk na żadnej z nich nie spotkałem nawet 1 sarny. Tym razem udał mi się spotkać jeden mały staw nie zarośnięty rzęsą najprawdopodobniej dlatego że w przeciwieństwie do wcześniej spotkanych stawów znajduje się dalej od jakiegokolwiek rowu którymi dosłownie płynie szambo. Schodząc ze szlaku wieczorkiem spotkałem jeszcze 2 młode ropuchy szare.
Elfikp
Odpowiedz
Urocze...Drugie zdjęcie wskazuje,że jesień niestety już blisko.
Odpowiedz
[Obrazek: dc5326635345d7a7med.jpg] [Obrazek: 9c453f1b7dca28f6med.jpg] [Obrazek: 0ba431802fd78e88med.jpg]
Jesień idzie i to szybkimi krokami. Ostatnio pojechałem do tego parku na łosie. Zdjęcia niestety im nie udało mi się zrobić ale widziałem dużego byka oraz słyszałem odzywające się z bagien inne samce. Udało mi się również spotkać gromadzące się węże przy zimowisku. Na 100 % były tam żmije zygzakowate ( na zdjęciach) oraz zaskrońce. W pobliżu spotkałem jeszcze jaszczurki zwinki i żaby moczarowe. Z paru miejsc również dochodziły odgłosy nielicznych rzekotek drzewnych.
Elfikp
Odpowiedz
Piękne zdjęcia. Widać, że jesień się zbliża, ale zwierzaki jeszcze dość aktywne. Też muszę w końcu wybrać się gdzieś w teren, póki jeszcze nie wszystko się pochowało.
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
[Obrazek: 0547cc81b7ed141bmed.jpg] [Obrazek: d03809a717ed01cemed.jpg] [Obrazek: 2b289a85b852a8bamed.jpg] [Obrazek: ef8cc700756a27b4med.jpg] [Obrazek: b5d1b16bf110f4ccmed.jpg]
Jakiś czas temu odwiedziłem filię KPN pod Łodzią gdzie znajduje się hodowla żubrów. Jest to jedyna znana mi hodowla zwierząt(których nie ma w parku) prowadzona przez park narodowy. Nadmiar wyhodowanych zwierząt jest sprzedawanych . Na zdjęciu można zobaczyć namiastkę agresywnego zachowania byka wobec cielaka. Podobno już temu samcowi zdążyło się zabić jednodniowe potomstwo.
Elfikp
Odpowiedz
Odwiedzałem je już kilka razy, z czego ostatni raz w maju br. pech chciał że trafiliśmy na potworną burzę i żubry nie za bardzo miały ochotę się pokazać, tak czy inaczej wycieczka super, dzięki niej załapałem 1,5 tygodnia zwolnienia lekarskiego :lol:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
Fajne zdjęcia. Przypomniała mi się moja ubiegłoroczna podróż do Białowieży.Widziałem taki rezerwat hodowlany.
Odpowiedz
[Obrazek: 5744ac12f2c5c60cmed.jpg] URL=http://www.fotosik.pl][Obrazek: e83ba9515e68ae05med.jpg][/URL] [Obrazek: 8b30849ed09c1814med.jpg]
W tamtym tygodniu spotkałem jeszcze żabę moczarową. Jest to zdecydowanie najpospolitszy płaz i chyba jedyny nie zagrożony wyginięciem w tym parku. Z ssaków udało mi się zobaczyć łosia, wyjątkowo stado jeleni i sarny.
W przyszłym roku jak czas pozwoli to postaram się znaleźć jakieś stanowiska z traszkami.
Elfikp
Odpowiedz
Fajna ta listopadowa moczarowa...To byłaby bardzo nietypowa sytuacja,że właśnie moczarowa jest najpospolitsza,a nie trawna. Na wszystkich obserwowanych przeze mnie miejscach jest dokładnie odwrotnie,i ogólnie na terenie kraju chyba też.
Odpowiedz
Zapewne tak ale lokalnie przynajmniej w mojej okolicy jest dużo miejsca gdzie żaba moczarowa jest zdecydowanie liczniejsza. Po części jest to związane z dużą zmiennością środowisk( bagna i wydmy).
Elfikp
Odpowiedz
[Obrazek: d2de7693e83f2c22med.jpg] [Obrazek: e3e70e6cfea303c7med.jpg] [Obrazek: e924060e7e567912med.jpg]
Ostatnio na wejściu do parku spotkałem taką tablice informacyjną . Mam cichą nadzieję że i płazy na tym w jakiś sposób zyskają. Po raz koleiny udało mi się spotkać więcej łosi (5) niż saren (2) . Na zdjęciu klępa z podrośniętym synkiem Icon_wink. Udało mi się też znaleźć potencjalne miejsce rozmnażania płazów ( do sprawdzenia na wiosnę ) .
Elfikp
Odpowiedz
Miejsce wygląda obiecująco. Na pewno wiosną spotkasz tu liczne trawne i moczarowe.
Odpowiedz
Rozległe na jakieś kilkaset metrów bajorko jest względne nasłonecznione tak że jest szansa na spotkanie różnych gatunków płazów. W przyszłym roku jak czas pozwoli to sprawdzę większą liczbę potencjalnych miejsc rozrodu płazów ale nie nastawiam zbytnio na znalezienie jakiś perełek . W przeciwieństwie do wymagających płazów łosie mają się dobrze w całym parku, gdzie stosunkowo łatwo jest je spotkać.
Elfikp
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości