Kampinoski Park Narodowy
Nie jeden staw wysechł dzięki czemu przynajmniej na jakiś czas rozwiązał się problem z rybami i rzęsą.
Oprócz płazów i gadów które nie jednokrotnie można spotkać w przydomowych oczkach to największą akacje stanowią duże ssaki zwłaszcza drapieżne. Nie tak dawno do parku powróciły wilki po długich latach nieobecności.
Na nowych zdjęciach las OOŚ., borsuk dziś, łoś i wilk.
[Obrazek: fa09880a7fd54192med.jpg]
[Obrazek: 00d21f2472af41e4med.jpg]
[Obrazek: 4279e788278837cbmed.jpg]
Elfikp
Odpowiedz
[Obrazek: 9cdf2dbff0217736.jpg]

[Obrazek: 990f0dbb2d0ac0c3.jpg]

[Obrazek: f884b59d71b5a05c.jpg]
Rykowisko jeleni. Po deszczu jeszcze w tym roku udało się usłyszeć rzekotki.
Elfikp
Odpowiedz
Podczas liczenia nietoperzy w piwniczkach udało mi się stwierdzić 3 gatunki płazów ; traszki zwyczajne, żaby moczarowe i 1 ropuchę szarą ( wysuszoną). Jedynie kilka żab było w dobrej kondycji.
Z nietoperzy udało się zobaczyć następujące gat. gacek szary ( na zdjęciu), gacek brunatny, mopek, nocek rudy i nocek natterera.
W terenie udało mi się spotkać tradycyjnie łosie i nieliczne sarny. Poza tym udało mi się spotkać liczne ślady obecności wilków.

Na zdjęciach; gacek szary, łoś ,teren wykupiony przez park i ślady wilków.
[Obrazek: 91abc8960af941db.jpg]

[Obrazek: 6f8d4875c31572b4.jpg]

[Obrazek: 3ceb22e76a340640.jpg]

[Obrazek: ae44c9dc306f9580.jpg]

[Obrazek: 3b7197bce3e0cdeb.jpg]
Elfikp
Odpowiedz
Czaszka na przedostatnim zdjęciu do jakiego zwierzęcia należała?
Odpowiedz
Do sarny i tu jest problem bo w parku nie ma dużego zagęszczenia tych zwierząt które stanowią podstawę diety rysi a wilki przez to że jelenie występują tu dosłownie w symbolicznej ilości zmuszone są polować również na te ssaki. Najgorsze jest to że się tu polują i to dosłownie w całym parku nie tylko w otulinie jak to ma miejsce w nie jednym parku np. Świętokrzyskim. Na szczęście wilki dzięki swej plastyczności mogą polować na wszystkie duże ssaki kopytne ale i tak odchowanie tylko 2 młodych w tamtym roku mówi samo za siebie.
Elfikp
Odpowiedz
[Obrazek: fd42675cbccb3263.jpg]

[Obrazek: a96c6d7b1f018590.jpg]

[Obrazek: 9aa5150ca2658477.jpg]

[Obrazek: 1aede95af21d8f00.jpg]

[Obrazek: 3ca9797b41d14590.jpg]
W tym roku na wiosnę byłem tylko kilka razy w parku. Z ciekawych miejsc odkryłem fajny staw zamieszkały przez traszki grzebieniaste, zwyczajne, rzekotki ( z ciekawszych gatunków). Traszki zwyczajne odkryłem jeszcze w 2 miejscach w tym w jednym z rowów ( na zdjęciu) o dość szybkim nurce. Jeszcze nigdy w takim środowisku nie widziałem tych płazów. Ogólnie w parku jest straszna susza, nie widziałem jeszcze w tym roku żadnej żaby moczarowej. Z płazów oprócz wcześniej wymienionych stwierdziłem jeszcze kumaki i ropuchy szare. Z gadów udało mi się spotkać wszystkie 6 występujące tu gatunki.
Na zdjęciach opróczt raszki zwyczajnej zwierzęta robiące chyba największe wrażenie na obserwatorach : łoś, wilk i żmija.
Elfikp
Odpowiedz
Ciekawe odkrycie. Z traszek jedynie górskie spotykałem w zbiornikach z wodą przepływającą, zwyczajnych nigdy.
Odpowiedz
[Obrazek: 0ce7f9edd6d5cd13.jpg]
[Obrazek: 9ddf886a16962bea.jpg]
[Obrazek: 30d47e3280282240.jpg]
[Obrazek: 7c3b7efdd63cbdca.jpg]
[Obrazek: 8400f58f99fa8a69.jpg]
[Obrazek: 93b1e2ebbe8ebcde.jpg]
Kilka fotek z końca sezonu 2016r.
- Torfowisko wysokie- jedno z nielicznych na tym terenie.
- Jelenie szlachetne. Podczas tegorocznego rykowiska tylko parę razy miałem okazje obserwować te ssaki...
- W czasie bekowiska spotkałem małe ( jak na tą porę roku ) łosie.
- Lis, najpospolitszy drapieżnik w parku.
- Porozrzucane koście przez wilki.
- I najcenniejsze jak dla mnie zwierzę w parku. Gniewosz plamisty.
Elfikp
Odpowiedz
Świetne obserwacje. A zdjęcie z mgłą naprawdę piękne!
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości