Wiosna 2013
Ja czegoś podobnego nie pamiętam, rozmawiałem z ludźmi znacznie starszymi ode mnie i nikt czegoś takiego nie pamięta. Podobno jeszcze nigdy w historii polskiej meteorologii nie zanotowano takich temperatur na przełomie marca i kwietnia. I ten koszmarny,wielokrotnie wspominany przeze mnie rok 1996 wcale nie wyglądał tak żle na tle tego,co się teraz dzieje.Wtedy duże mrozy ustąpiły już na początku marca,temperatura oscylowała wokół zera,nocą poniżej, dniem powyżej.I to się tak wlokło do ok.połowy kwietnia,a potem nagłe ocieplenie,przyroda szybko nadrobiła zaległości. A teraz...zapowiadane ocieplenie około Świąt ma być krótkie i niezbyt duże,a potem znowu zimno...Właśnie zajrzałem do Juszczyka[Płazy i gady krajowe] i najpóżniejszym terminem złożenia jaj przez żabę trawną,jaki kiedykolwiek stwierdził,to data 14 kwietnia. Zaznaczył,że zdarza się to sporadycznie,tylko przy bardzo opóżnionej wiośnie...W tym roku gody żab trawnych będziemy mieli w maju,oby na początku miesiąca...
Odpowiedz
Jak niektórzy donoszą, pierwsze płazy już się wybudziły (chociaż to należy zaliczyć do omyłkowego skutku wcześniejszej odwilży): http://forum.przyroda.org/topics10/obser...5,1935.htm
Odpowiedz
Niestety, wszystkie te doniesienia pochodzą z początków marca ,kiedy naprawdę na kilka dni się zrobiło ciepło...A jeśli idzie o najbliższą przyszłość ,to już straciłem nadzieję. Jest ogromna rozbieżność prognoz, jedni obiecują wiosnę już na Wielkanoc, inni twierdzą,że nadal zima,choć nie tak mroźna jak teraz...Zobaczymy....

A najbardziej to miesza TVN meteo. Oni zaprzeczają sami sobie. W ogólnej prognozie zapowiadają nawet +15 na Wielkanoc,a dla poszczególnych miast- niewiele powyżej zera i opady śniegu...
Odpowiedz
A u mnie w dzień słonecznie (i zimno), śnieg i lód topnieje, nie zdziwię się jak do Wielkanocy u mnie już będzie pogoda wczesnowiosenna, no chyba, że znowu napada śniegu.

Nie ma co wpadać w panikę.
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Teraz już nie ulega wątpliwości, że na Wielkanoc ocieplenie. Jak duże, jak trwałe ,zobaczymy. Ale chyba po świętach będzie można po raz pierwszy wybrać się w teren.
Odpowiedz
No i kolejny raz się nie sprawdziło. Zamiast ocieplenia jutro śnieżyce. Widziałem w oczku wodnym [w ogrodzie] dużą samicę żaby trawnej. Gruba od skrzeku ,gotowa do godów. Ale żaby wciąż nie mogą opuścić zimowisk. W 2012 na moim terenie gody rozpoczęły się 18 marca. O tej porze to było już po,zaczynały moczarowe.

http://www.youtube.com/watch?v=UdZjUPROb88

Filmik z 27 marca,ale 2012. Z mojej najbliższej okolicy. W tym roku kiedy? 27 maja?

No i nie wiem,jak teraz wstawiać fimiki. Trochę się zmieniło...
Odpowiedz
trzeba było ją przygarnąć do siebie żeby nie zmarzła Icon_razz
Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli gatunki arktyczne Icon_wink
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
Żaba trawna występuje w Arktyce, nawet za kręgiem polarnym. Sen zimowy trwa 9 miesięcy, życie aktywne 3 miesiące. Zdąży odbyć gody pod koniec czerwca i kijanki zdążą odbyć rozwój. Więc zima dla niej nie straszna. Gorzej z ciepłolubnymi gatunkami, jak rzekotki czy kumaki...Być może trzeba będzie organizować wyprawy na południe Europy ,żeby je zobaczyć...
Odpowiedz
I znowu się zaczyna. Wojtas, rok w rok to samo Icon_wink
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Może masz rację, zawsze byłem niecierpliwy, nie mogłem się doczekać....Ale ten rok jest wyjątkowy. Od jutra gigantyczne śnieżyce, o wiośnie możemy zapomnieć....
Odpowiedz
Epoka lodowcowa!
>>Moja strona<<
Odpowiedz
eeeetam..

[Obrazek: zima.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl

Odpowiedz
U mnie przestało sypać, ale krajobrazy podobne....
Odpowiedz
W Krakowie ma sypać śnieg jeszcze do następnego weekendu. W zaszłym roku pierwsze żaby trawne widziałem 26 marca. W tym będą dopiero w maju. :facepalm:
Jakub R
Odpowiedz
Ja widziałem pierwsze 18 marca 2012. Jeśli się ociepli około połowy kwietnia, jak zapowiadają, to na przełomie kwietnia/maja powinny się pojawić. Ale nie tak dawno zapowiadali +15 stopni na Wielkanoc i co jest? Ja już nie wierzę w żadne długoterminowe prognozy. Pierwsze trawne zobaczymy w 2 połowie kwietnia albo pod koniec maja. Wszystko możliwe...
Odpowiedz
Dla rozgrzewki. Filmik do mojej znajomej z You Tube. Wood Frogs szaleją na całego. A jeszcze niedawno mieli w Nowej Anglii gigantyczne śnieżyce...

http://www.youtube.com/watch?v=5dzSWDac6xU
Odpowiedz
Trochę kiepski ten primaaprilisowy żart za oknem, chociaż tyle dobrego, że temperatura na plusie i ten cały śnieg chociaż trochę topnieje Icon_smile2
Odpowiedz
Dzisiaj słoneczko przygrzewa ,śnieg się powoli topi.Nie mogłem się oprzeć i po raz pierwszy od dawna wyruszyłem w teren. Nad ciepłe źródełko,bo to jedyne miejsce dające nadzieję na zobaczenie czegoś ciekawego.

[/code]

[Obrazek: 019_zps4c477281.jpg]

Trawne siedzą w wodzie, na razie mowy nie ma o opuszczeniu zimowiska...
Odpowiedz
Już nie mogę się doczekać, żeby chociaż trawną zobaczyć. U mnie w Krakowie też jest sporo śniegu, ale szybko się topi. Może żaby pokażą się w połowie kwietnia.
Jakub R
Odpowiedz
Przyznaj się, te sarny to podstawione ? Icon_biggrin
Genialnie wyszedł ten film Icon_wink

Xlaevis.pl

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości