Wiosna 2013
Ja wybrałem się nad pobliskie "kumacze" bajorka, w przeważającej części są już pozbawione lodu, pojawiają się pierwsze zielone rośliny wodne i zwierzęta - oczliki, ślimaki i larwy chruścików.
Odpowiedz
Zdjęcia nietoperzy robiłem w fortach. Ostatnio widziałem młode dziki tak że wiosna się zbliża. W przyszłym tygodniu powinny się pojawić pierwsze traszki w wodzie.
Niektórym już w tym roku udało się zobaczyć pierwsze gady.
http://forum.przyroda.org/topics10/obser...7b7#441391
Elfikp
Odpowiedz
Czyli za kilka dni się zacznie. Śnieg znika błyskawicznie. Dziś rano jechałem do Warszawy, śnieg na polach leżał niczym w środku zimy. Wracałem wieczorem ,i w tych samych miejscach ogromne kałuże ,a miejscami już całkiem zielono się zrobiło. Za kilka dni liczę na pierwsze trawne wędrujące do miejsc rozrodu.
Odpowiedz
Z tego co kojarzę to sporawo tych latających myszy zimuje chociażby w bunkrze kolejowym w konewce
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
Nietoperzy zimą należy szukać w jaskiniach, piwniczkach oraz fortach. Jaskinie i forty masz na ogólnie dostępnych mapach znaczone ( proponuje szukać w sowiej okolicy).
Elfikp
Odpowiedz
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich "żabologów"
Dzisiaj po szkole byłem w parku Lilii Wenedy w Krakowie i ....
widziałem pierwsze dwie żaby trawneIcon_exclaim!
Niestety w związku z tym, że byłem zaraz po szkole, nie miałem ze sobą aparatu fotograficznego, a na zdięciach zrobionych telefonem nic nie widać.
Jakub R
Odpowiedz
To wspaniale. Mamy pierwszą wiadomość ,sezon rozpoczęty. Czekamy na dalsze relacje, ja będę mógł wybrać się w teren dopiero w czwartek- piątek.
Odpowiedz
Ja jeszcze płazów nie widziałem, ale niedługo idę na poszukiwania. Dzisiaj koło południa było +7'C Icon_smile
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Jak tak przeglądam ten temat w ciągu ost. tygodni to mało tu o płazach jako takich a więcej o tym kiedy stopnieje śnieg, ile gdzie słońca zaświeciło i czy widać zielone spod białego Icon_razz
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
CIEKAWE Z JAKIEGO POWODU? :O
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Dzisiaj w końcu udało mi się zaobserować 3 osobniki żab trawnych. Jeden samiec nieśmiało się już odzywał.
Mimo ocieplenia pogoda nie jest rewelacyjna - jest pochmurno i nieprzyjemnie. Jak tylko pokaże się słońce, gody zaczną się na całego
Odpowiedz
Staw już nie jest pod lodem? To pewnie lada dzień, zrób jakieś zdjęcia.
Odpowiedz
U mnie jest słoneczne i jest 15 stopni. Icon_smile
Byłem tak jak wczoraj w parku, uzbrojony w aparat fotograficzny, i udało mi się zaobserwować 14 żab trawnych.Icon_smile

Jakub R
Odpowiedz
[Obrazek: 205a2c1226d8d964.jpg] [Obrazek: 9825af6cf3cd6e87.jpg]
Wczoraj widziałem pierwszego w tym roku bociana białego. Gdzieniegdzie można było zobaczyć wolne przestrzenie od śniegu. Zające mają teraz okres godowy i bardzo często właśnie w takich miejscach możemy je spotkać.
Elfikp
Odpowiedz
Wojtas, staw już dawno odmarzł. Jedynym problemem był śnieg. Na szczęście biała pokrywa już prawie całkiem stopniała.

Właśnie wróciłem z wieczornych obserwacji. Jak na razie naliczyłem 6 osobników. Jutro postaram się zrobić jakieś zdjęcia.
Kubausz, super relacja, widać, że nie tylko u mnie trawne ruszyły. Oby tak dalej.
PawelB, u mnie w okolicy też ostatnio widuje zające. Pojawia się też sporo saren, ostatnio pod ogrodzeniem stało ich 6
Odpowiedz
Do mojego poprzedniego postu wkradł się błąd.

Zamiast "słoneczne" powinno być "słonecznie"
Jakub R
Odpowiedz
Ale wspaniały film zrobiłeś, no to się zaczęło. Ciekawe, co u mnie, dziś lub jutro wyskoczę w teren.
Odpowiedz
Dzisiaj udało mi się zobaczyć pierwszą traszke zwyczajną, prawdopodobnie samca.
Odpowiedz
U mnie też się zaczęło. trwają wędrówki, pierwsze żaby w wodzie, choć jeszcze lód całkiem nie stopniał.
[Obrazek: 006_zpsc0b182e4.jpg]

Odpowiedz
http://www.amphibia.org.pl/forum/showthr...2#pid16932
Nie będę gorszy Icon_biggrin
Widziałem tylko jedną parę w ampleksusie (niestety, zdjęcia nie udało się zrobić). Samice dopiero wędrują na godowiska. Paweł, zające w tym roku okres godowy miały już na początku marca, bo jakoś wtedy kot mojego wujka upolował zajączka mniejszego od dłoni.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości