Traszka górska
Potwierdzam - traszek w tym roku wyjatkowo duzo. Przy wymianie wody w traszkowym oczku rekord - 43 zwyczajne jednostki (a bylo wtedy jeszcze zupelnie zimno).
Widocznie byla dla nich korzystna zima, obserwacje rzeczywiscie powinny byc rewelacyjne.

A te niebieskie gorskie samce w Gorach Swietokrzyskich przepiekne - czekam na dalsze zdjecia.
Pozdr.
Hodowane gatunki: Bombina orientalis, Bombina maxima, Dendrobates leucomelas
Odpowiedz
[Obrazek: 072_zps73bd8dd8.jpg]
reszta jutro...
Odpowiedz
Świetne to ostatnie zdjęcie! Nada się do galerii traszki górskiej na stronie głównej, doskonale widać dymorfizm płciowy.
Odpowiedz
Oto leśny zbiornik przeciwpożarowy. W ubiegłym roku było tam niewiele wody, cały był zawalony liśćmi i kawałkami drewna. Obecnie jest wyremontowany i oczyszczony, a ilośc traszek górskich po prostu niesamowita...
[Obrazek: 082_zps51878dd0.jpg]
[Obrazek: 084_zpsd813ede7.jpg]

Gody trwają...
Odpowiedz
Gratulacje znalezienia kolejnego stanowiska z traszkami górskimi. Ładne zdjęcia, zwłaszcza tej parki przy liściu. Bardzo ciekawe jest to że tylko jeden gatunek traszki tam występował zwłaszcza że w tych okolicach 3 występują.
Pozdrawiam.
Elfikp
Odpowiedz
Niesamowite zdjęcia
Mam nadzieję, że jak w święta będę w Krynicy na Górze Parkowej to też tyle traszek będzie (liczę też, że będą salamandry)

Szkoda, że nie ma na forum łapek w górę za zdjęcia ; )
Jakub R
Odpowiedz
Skoro zwyczajne i grzebieniaste w tych okolicach mają do dyspozycji zarośnięte stawy, leśne jeziorka i rowy melioracyjne to nic dziwnego, że pozbawione roślinności zbiorniki zostawiają w całości preferującym je górskim Icon_smile
Odpowiedz
Tez zbiornik jest świeży, bez roślinności, wielkością zbliżony do tego jeziorka w Barczy, gdzie znaleźliśmy grzebieniaste. Myślę, że jak trochę zarośnie, to w następnym sezonie i grzebieniaste powinny się w nim pojawić.
Odpowiedz
Jeszcze jeden filmik. Terenowe akwarium by się przydało...
Odpowiedz
Niestety to tak nie działa. Ja bym obstawiał że w najbliższej okolicy tamte gatunki po prostu nie występują. Traszki zwyczajne a zwłaszcza grzebieniaste preferują zarośnięte roślinnością podwodną zbiorniki wodne ale można je również spotkać np. w betonowych basenach bez roślin. W takich właśnie warunkach żyją traszki zwyczajne nawet w środku Warszawy. Obserwowałem niejednokrotnie wszystkie 4 gatunki traszek w jednym zbiorniku wodnym – dominującym gatunkiem była zawsze traszka grzebieniasta, mniej liczna zwyczajna natomiast górska i karpacka występowała w bardzo małej ilości. W wysokich górach na pewno proporcje gatunkowe były inne. Moim zdaniem jak by ten zbiornik został zasiedlony prze traszki grzebieniastej to z czasem liczebność traszki górskiej radykalnie by się zmniejszyła. Traszka grzebieniasta jest zdecydowanie lepiej przystosowana do takiego środowiska od traszki górskiej.
Elfikp
Odpowiedz
Możliwe....Ten sztuczny zbiornik przeciwpożarowy to jedyny większy zbiornik na tym obszarze leśnym. Poza tym występują jedynie kałuże na leśnych drogach, rozlewiska strumyków, a więc raczej typowe siedliska traszki górskiej. Jak będzie cieplo i ładnie to w przyszłym tygodniu następny wypad- Barcza i Zachełmie.
Odpowiedz
Jeśli nikt w sposób sztuczny nie wprowadzi pozostałych dwóch gatunków traszek ( występujących w tych górach) do tego stawu to bardzo długo będzie trzeba czekać na ich ewentualne zasiedlenie. Z punktu widzenia prawa traszka grzebieniasta jest najcenniejszym gatunkiem, ale to traszka górska stanowi tu główną atrakcje.
Elfikp
Odpowiedz
Nie sądzę, żeby komukolwiek przyszło to do głowy. Znalazłem natomiast w tym stawie szczątki zdechłej ryby, co wskazuje na to, że już ktoś próbował je przywlec. Wiadomo, czym to grozi dla populacji traszek.
Odpowiedz
[Obrazek: 9d49be28034d1a4e.jpg] [Obrazek: 62bb03e8c741ed6b.jpg] [Obrazek: 09caff1ef50d7739.jpg]
[Obrazek: c06551da9cb8429f.jpg]

Można mieć tylko nadzieję że zbiornik nie zostanie zarybiony. Ostatnio również odwiedziłem ten zbiornik oraz okoliczne stawy, kałuże. Niestety nie spotkałem tam tak licznie występujących traszek górskich jak pisał Wojtas ale udało mi się je tak stwierdzić oraz liczny skrzek żab trawnych. W zbiorniku z trzema gatunkami traszek spotkałem dosłownie kilka traszek grzebieniastych i zwyczajnych okazów oraz żaby wodne . W okolicy tego zbiornika w licznych głębokich kałużach szukałem traszek górskich z bardzo słabym skutkiem, kiedy już straciłem nadzieje że je tam wogule spotkam to w końcu natrafiłem na kilka kałuż zamieszkałych przez te płazy. W jednej z nich spotkałem tylko jedną samice...przeniosłem ja do sąsiedniej w której pływało kilka dorosłych samców i kolejna samica. Co ciekawe w jednej z nich spotkałem samca traszki zwyczajnej i młodą traszkę grzebieniastą. Skrzek żab trawnych można było spotkać w nie jednej kałuży ale co dziwne każda z nich była nie zamieszkała przez mało wymagające traszki górskie. Martwi mnie tak niewielki % zamieszkałych kałuż przez tak mało wymagające traszki. Nie spotkałem je nawet w tych kałużach w których jeszcze kilka lat temu pływały.
Proponuje nie podawanie szczegółowych namiarów na forum na jej nieliczne stanowiska.
Elfikp
Odpowiedz
To fajnie, że odwiedziłeś te okolice. Jeszcze 2 tygodnie temu spotykałem tam bardzo liczne traszki, więc trochę mnie zaskoczyły wyniki obserwacji. Będę tam niedługo, to sprawdzę.
Odpowiedz
Te góry są o demonie względnie blisko oddalone dzięki czemu mogę sobie zrobić jednodniową wycieczkę. Jeszcze w tym sezonie się tam wybiorę, ale myślę o innej okolicy, może jakieś nowe stanowiska z traszkami się znajdzie.
W tym świeżym stawie to mogły się częściowo poukrywać wśród kamieni na dnie ale w kałużach było wszystko widać jak na dłoni. Z ciekawych zwierząt spotkałem tam pierwszy raz jarząbki.
Elfikp
Odpowiedz
Myślę, że tej największej kałuży z licznymi traszkami po prostu nie znalazłeś. Jakby co, to mogę podać namiary na PW.
Odpowiedz
Trochę kałuż znalazłem zarówno w jednym jak i drugim stanowisku z traszkami górskimi ale możesz mi podać namiary na tą kałuże Ci odpisze czy ją widziałem. Na pewno jest jeszcze nie jedno stanowisko z traszkami górskimi w tych górach które warto by było odwiedzić.
Elfikp
Odpowiedz
Jeszcze filmik. jak widać, panuje tam stały przepływ, woda jest zimna i dobrze natleniona. Pewnie dlatego traszki zwyczajne unikają tego miejsca. Gdyby na tym terenie występowały salamandry, to miałyby niezłe miejsce do rozrodu.

Odpowiedz
Koleina udana wyprawa w te góry. Często traszki zwyczajne zmieniają barwę, jeśli ta samiczka była w jasnej kałuży to wiele może tłumaczyć. Szkoda tylko że nie spotkała tam żadnego samca. Masz szczęście do spotykania żmij. Kto wie może i w przeszłości były tu również salamandry Icon_wink.
Elfikp
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości