Beskid Sądecki
[Obrazek: e2b56a767e458a2b.jpg] [Obrazek: b53fe4257363ce0d.jpg] [Obrazek: 27ae44c8be065709.jpg] [Obrazek: ebb7e79e02ee674b.jpg] [Obrazek: afb8bfa110720d2c.jpg] [Obrazek: d5278fc1069bbb82.jpg]
Podczas pobytu w górach dokładnie natrafiłem na okres w którym to salamandry rodzą larwy. W następnych postach będę prezentował inne zwierzęta które udało mi się tam spotkać.
Elfikp
Odpowiedz
Wspaniałe obserwacje. Chyba nikt z nas nie widział salamandry rodzącej larwy.To był strumyk.czy jakiś stawek?
Odpowiedz
Ta roślinność i muliste brzegi kojarzą mi się raczej z jakimś zbiorniczkiem ze stojącą wodą Icon_smile
Odpowiedz
Oooo, zazdroszczę Ci. Ja widziałem salamandrę tylko raz w Muszynie, w rezerwacie lip drobnolistnych.Icon_smile
Jakub R
Odpowiedz
[Obrazek: e6dbd29e511aef91.jpg] [Obrazek: 89a3a83fc96db167.jpg]
Salamandry rodziły do małego stawu ale ich larwy widziałem też w większych kałużach. Na nowych zdjęciach są traszki karpackie i samiec traszki górskiej. CDN.
Elfikp
Odpowiedz
Zwłaszcza te górskie robią wrażenie. Już planuję następny wypad na nie. Świetne obserwacje miałeś....
Odpowiedz
[Obrazek: 2b168dd1e91ff746.jpg] [Obrazek: cac01b10344fdd4d.jpg]
To jeszcze nie wszystko co widziałem. Ze względu na brak czasu zdjęcia będę wrzucał stopniowo Traszki górskie robią duże wrażenie ale na szczęście bardzo daleko do nich nie mamy. Osobiście najbardziej się cieszę że spotkania z traszkami karpackimi i salamandrami. Na 1 zdjęciu samiec traszki górskiej a na 2 parka traszek zwyczajnych. Pomimo że traszki karpackie odbywały gody razem ze zwyczajnymi to nie udało mi się zobaczyć żadnego mieszańca.
Elfikp
Odpowiedz
Czyli trafiłeś na zbiornik, gdzie odbywają gody 3 gat. traszek; karpacka, górska i zwyczajna. Super. Żeby tak jeszcze grzebieniasta i mielibyśmy komplet krajowych gatunków. Chociaż Beskid Sądecki to nie są bardzo wysokie góry, więc nie można wykluczyć i grzebieniastej.
Odpowiedz
[Obrazek: cc9b33bb22f8ce7f.jpg] [Obrazek: b97ae4fa00be6458.jpg]
Występowały to również traszki grzebieniaste, które przewyższyły tu swoją liczebnością nawet t. zwyczajne.
Elfikp
Odpowiedz
Czyli w tym zbiorniku występowały razem 4 gatunki traszek? Niesamowite, chyba warto by kiedyś odwiedzić to miejsce.
Odpowiedz
Ciekawe, też natrafiłem w ub.roku na miejsce, gdzie najliczniej występowały grzebieniaste, to było w rezerwacie Zachełmie w Górach Świętokrzyskich. Mniej liczne na tym stanowisku były górskie, a zwyczajne całkiem sporadycznie... Muszę tam zajrzeć i tej wiosny.
Odpowiedz
W tym stawie występowały wszycie krajowe płazy ogoniaste ale niektóre były tam mało liczne. Z moich obserwacji wynika że najliczniej tak występowały traszki grzebieniaste i zwyczajne następnie górskie i bardzo mało karpackich. Natomiast w innym malutkim bagienku spotkałem traszki karpackie i górskie ( tam im robiłem zdjęcia). Pogoda była deszczowa tak że niestety za dużo nie pochodziłem ale za to mogę się pochwalić ogromną ilością spotkanych salamander. Jutro postaram się nowe zdjęcia wrzucić z wyjazdu.

Z tego co czytałem to w terenach pagórkowatych traszka grzebieniasta potrafi być gatunkiem dominującym w odpowiednim dla niej środowisku.

W góry Świętokszystkie również wybieram się w tym roku to może jakoś się razem umówimy?
Elfikp
Odpowiedz
Wybieramy się 25 maja w składzie ;ja, Jakub, Yahilles. Bardzo by było miło gdybyś się przyłączył. Zamieszczam oddzielną informację.
Odpowiedz
[Obrazek: 34d1e89bce98a763.jpg] [Obrazek: 7a71f04b6dc7089b.jpg]
W paru miejscach spotkałem kumaki górski.
Elfikp
Odpowiedz
Ale wspaniałe kumaczki.
Odpowiedz
[Obrazek: 8d3a304397f7044c.jpg] [Obrazek: 24469283c33c0a5a.jpg]
Z płazów widziałem jeszcze żaby trawne. Niestety również spotkałem rozjechane ropuchy szare( ok. 10 szt.), żaby trawne( ok. 5 szt.) i salamandry ok. 6 szt.).
Elfikp
Odpowiedz
Szkoda...Jak widać ten problem jest wszędzie, nie tylko na zurbanizowanych terenach.
Odpowiedz
[Obrazek: bd050cb3b0e8df2e.jpg] [Obrazek: 1b201ae26b6bed81.jpg]
Wszędzie gdzie są tylko drogi to ten problem istnieje. Podczas tylko tego wyjazdy wydziałem ok. 30 rozjechanych jeży, 1 łanie jelenia szlachetnego (góry Świętokrzyskie) i cała masę innych mniejszych zwierząt. Z gadów spotkałem wygrzewające się jaszczurki zwinki , żyworodne i żmije zygzakowate na zdjęciach.
Elfikp
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości