Irlandia 2013
No i już po urlopie,i po wspaniałej podróży. Przebywałem w hrabstwie Donegal w północno-zachodniej części Irlandii. Trudno opisać piękno tutejszej przyrody. Duże wrażenie zrobił na mnie Glenveagh National Park.
Przy wejściu znajduje się tzw. Visitor Centre, gdzie można zapoznać się z występującymi tutaj gatunkami roślin i zwierząt
[Obrazek: Irlandia2013076_zpsb871d710.jpg]
Odpowiedz
Następnie wędrowaliśmy malowniczym szlakiem wśród torfowisk, jezior i gór. Woda w zbiornikach z uwagi na torfowe podłoże była ciemna,niemal czarna, a jednocześnie bardzo przejrzysta. Prawdziwy biotop czarnych wód. W warunkach silnego zakwaszenia podwodne życie jest bardzo ubogie.Jedyną formą życia, jaką zaobserwowałem były liczne kijanki żaby trawnej w różnych stadiach rozwojowych,od początku rozwoju tylnych kończyn do metamorfozy. I choć gody zaczynają się tam dużo wcześniej niż u nas, to rozwój trwa znacznie dłużej.

[Obrazek: Irlandia2013081_zps9feabfed.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013141_zpsc15212bf.jpg]
Odpowiedz
W okolicy Gaoth Dobhair[Gweedore], gdzie mieszkaliśmy,znajdowały się rozległe torfowiska, jak wszędzie w Irlandii. Były ciekawe rośliny, rosiczki, wełnianki, oraz liczne młode żabki trawne.
[Obrazek: Irlandia2013259_zps78a0c372.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013261_zps4fd07d42.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013473_zps040d9463.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013257_zpseeb23ece.jpg]
Odpowiedz

Pojechaliśmy na Malin Head, żeby zobaczyć najdalej na północ wysunięty przylądek Irlandii. były tam niesamowite klify, i liczne skalne oczka wodne. Szukałem w nich krabów i innych morskich stworzeń,ale poza glonami i małżami nic innego nie znalazłem. Jak się okazało, oczka położone powyżej granicy przypływu miały słodką wodę,spływającą z okolicznych torfowisk. Były tam bardzo liczne kijanki i świeżo przeobrażone żabki trawne.
[Obrazek: Irlandia2013318_zpsb3aff2ba.jpg]
Odpowiedz
Odpowiedz
To był niesamowity wyjazd. A oprócz przyrody niezłe były nocne sesje muzyczne w miejscowych pubach, i piwo Guinness oczywiście. Jeszcze filmik z okolicy, gdzie mieszkaliśmy. Bajkowe miejsce.

Odpowiedz
Świetne widoki. Miejsce pod płazim względem może bez rewelacji (mało gatunków), ale pod turystycznym - już rewelacja bezapelacyjna. Połączenie gór i mokradeł bardzo mi się podoba Icon_smile
Odpowiedz
I tak było lepiej niż u nas ostatnio. Na kilku ostatnich wycieczkach przed wyjazdem nie widziałem ani jednego płaza, za to komary żarły niemiłosiernie. W Irlandii problem komarów nie istnieje,po prostu ich nie ma...Jeszcze kilka widoczków.
[Obrazek: Irlandia2013383_zps0faff917.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013442_zpsccbcfb70.jpg]
[Obrazek: Irlandia2013462_zps5a9f83c1.jpg]
Odpowiedz
Ekstra zdjęcia ! Widoki przepiękne i tylko pozazdrościć takich obserwacji Icon_wink
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Tak ,przyroda jest fascynująca i jakże inna od naszej,trzeba to zobaczyć na własne oczy...Jednak jeśli idzie o liczbę gatunków zwierząt, w tym płazów i gadów, to my mamy więcej. W Irlandii występuje zaledwie 1 gatunek gada- jaszczurka żyworodna. Z płazami jest lepiej, kilka gatunków mają.
Odpowiedz
I filmik z przepięknego Parku Narodowego Glenveagh.
Odpowiedz
Powiem tyle: WOW. A jak jeszcze napisałeś o braku komarów to już wogóle Icon_biggrinIcon_biggrin
Krajobraz wydaje się dość surowy i monotonny ale swój urok to to ma Icon_wink
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
Lasy też są, chociaż nie tworzą rozległych kompleksów jak u nas.
Natknęliśmy się na takie miejsce, gdzie rzeczka płynęła na skraju gęstego lasu.
[Obrazek: Irlandia2013467_zpsb004d3a2.jpg]
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości