Płazy w mojej okolicy - obserwacje
Witam! Chociaż sezon skończył się już dawno, chciałbym pochwalić się, co w tym roku udało mi się znaleźć w mojej okolicy Icon_smile

Żaby brunatne - w tym roku widziałem masę żab brunatnych wszelkich rozmiarów, udało mi się też wybrać z kamerą na bagna i uwiecznić na filmie gody żab moczarowych (oraz zabawną sytuację, w której samiec R. arvalis złapał grzebiuszkę w ampleksus Icon_wink ) Wydaje mi się, że napotkałem również kilka żab dalmatyńskich (niezwykle długie nogi).

Żaby zielone - bez wątpienia pojawiły się śmieszki - największy spotkany okaz miał około 15 cm długości. Spotykałem także mniejsze, dużo szczuplejsze osobniki - ż. jeziorkowe, pojawiły się też krzyżówki (ż. wodne)

Ropuchy - jedynie ropuchy szare, zarówno kijanki i tegoroczne młode, jak i ogromne stare ropuchy Icon_wink

Grzebiuszka - pięć osobników, w tym dwa (prawdopodobnie) tegoroczne.

Rzekotka - chociaż jej nie spotkałem, przez cały sezon słyszałem głosy samców...

Traszki - w tym roku widziałem cztery traszki, w tym tylko jedną żywą (wyglądała mi na grzebieniastą, ale na traszkach się nie znam)

Pozostałych gatunków nie stwierdziłem, chociaż podobno w okolicy żyją kumaki nizinne, ropuchy zielone i paskówki.

PS: Zdjęcia można znaleźć na mojej stronie na facebooku, poświęconej płazom: https://www.facebook.com/plazypolski?ref=hl
Przybył Ponury Żabiarz xDD
Odpowiedz
Może zaprezentujesz te filmy z godów żab? Tęsknimy za wiosną , chętnie obejrzymy...Zdjęcia oglądałem, świetne.
Odpowiedz
Dzięki Icon_smile Filmy niestety są fatalnej jakości (mała, ręczna kamera + wiatr + próby nie zatopienia butów) Icon_sad Jedyne filmiki, jakie mi się udały to akcja ratowania płazów ze studzienki i nagranie skrzeku kamerą (aparatu nie wziąłem)...
Przybył Ponury Żabiarz xDD
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości