Wiosna 2014
U mnie nie jest źle, wszystkie zbiorniki rozrodcze są pełne wody, ale żaby do nich nie wędrują, wciąż jest zbyt chłodno.
Odpowiedz
(01-03-2014, 09:30 AM)żabka napisał(a): Jak piszecie obserwacje własne, to od razu wpisujcie własną lokalizację czyli województwo, bo jak się czyta bez tego to źle wychodzi, a kraj mamy przecież duży Icon_smile

Moje miejsce obserwacji płazów:
//Nie wrzucamy dokładnych lokalizacji siedliskIcon_exclaim
Jakub R
Odpowiedz
Ok. Przepraszam za ten post z lokalizacją siedliska. Rozumiem, że jest to związane z ochroną płazów krajowych przed nielegalnymi hodowcami. Gdzie mogę znalaźć regulamin forum, żeby w przyszłości uniknąć podobnych błędów?
Jakub R
Odpowiedz
Tego zwyczaju w regulaminie nie ma, został po prostu przyjęty ze zdrowego rozsądku. To nie jest tak, że za każdym razem podanie siedliska jest złe - na przykład Koninki, o których często wspominamy na forum, leżą w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, powszechnie znanego z licznych populacji płazów, czynnej ich ochrony i w związku z tym nie ma potrzeby zachowywania jakiejś szczególnej konspiracji. Ale jeśli mówimy o siedliskach odizolowanych, zagrożonych, leżących w pobliżu dużych miast, to tutaj trzeba zachować pewną rezerwę. Z jednej strony, by nie narażać danego miejsca na niepotrzebne zagrożenia, z drugiej, by mogły posiąść o nim wiedzę osoby godne zaufania, mogące z pożytkiem dla wszystkich uczestniczyć w tworzeniu płaziej społeczności.

Aha, regulamin znajdziesz TUTAJ.
Odpowiedz
Tak, tylko w Krakowie to miejsce jest znane i dużo osób przychodzi tam obserwować płazy. Jest ich tam tak dużo, że nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby płaza wypatrzeć. Z pewnością nie jest to stanowisko zagrożone, zostało opisane w publikacji "Płazy Krakowa". W okolicy jest niewielki ruch samochodowy i dużo terenów zielonych.

http://www.zrodla.org/pix/publikacje/okl...rakowa.jpg

Dziękuję za wyjaśnienia: )
Jakub R
Odpowiedz
Widziałem u siebie na stawach pierwszą żabę trawną. Niestety była martwa. Pływała bezwładnie na powierzchni wody, była w zaawansowanym stadium rozkładu, ale 4 dni wcześniej (wtedy lód na stawie się całkiem roztopił) jej tam nie widziałem.
Jakub R
Odpowiedz
Od wczoraj u mnie, piękne słoneczko i 14 stopni w cieniu Icon_exclaim Icon_mrgreen . Ale, żab chętnych do godów w oczku nie widać, tylko wieczorem w świetle latarki można dostrzec je na płyciznach. Za to traszek, uuuu, pełne oczko Icon_lol
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
U mnie dziś w końcu pojawił się pierwszy płaz - samiec traszki. Oprócz tego w moim nowym strumyku zauważyłem żabę trawną. Prognozy do 15.03 są dość optymistyczne, na zachodniej połowie Polski mogą zacząć się gody trawnych, na pozostałym obszarze kraju mimo słonecznej pogody wciąż będą pojawiać się nocne przymrozki.
Około 15.03 spodziewane jest pogorszenie pogody - ochłodzenie i opady. Jednak na razie niewiele można na ten temat powiedzieć.
Odpowiedz
Nowy strumyk ? Icon_mrgreen
Może jakaś foteczka ? Icon_biggrin
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Jak się trochę wiosna rozkręci to postaram się wrzucić zdjęcia wszystkich trzech oczek i nowego strumyka Icon_smile
Sporo się zmieniło od ostatniego roku, przybyło mnóstwo kryjówek dla płazów, obiecuje zdjęcia jak trochę rośliny podrosną
Odpowiedz
Suuuper Icon_mrgreen
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Większość żab jeszcze w zimowisku, ale wędrówki powoli zaczynają się. Widziałem 2 dorosłe osobniki wędrujące w stronę zbiornika rozrodczego.
Odpowiedz
No to fajniutko, Ja dzisiaj wybrałem się na stawy za miastem i doznałem niemałego zaskoczenia. Wody we wszystkich trzech stawikach, jest o jakiś metr mniej niż w zeszłym roku Icon_eek. Podczas gdy w mojej okolicy, wody jest więcej niż w zeszłym roku, to tam jak widać kryzys Icon_sad. Oprócz tego wodnego niedoboru, nie zanotowałem jakiejkolwiek płaziej aktywności. Teraz to i ja będę się o deszcze modlił Icon_lol.
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Generalnie jest sucho.Na załączonym filmiku widać, jak niski jest poziom wody w rzeczce, zwykle tak jest pod koniec lata. Ale katastrofy nie ma, pobliskie stawy rozrodcze mają też co prawda niższy poziom wody, ale wyschnięcie im nie grozi. W końcu przyjdą wiosenne deszcze i wszystko się wyrówna.
Odpowiedz
(06-03-2014, 09:04 AM)Kubeusz napisał(a):
(01-03-2014, 09:30 AM)żabka napisał(a): Jak piszecie obserwacje własne, to od razu wpisujcie własną lokalizację czyli województwo, bo jak się czyta bez tego to źle wychodzi, a kraj mamy przecież duży Icon_smile

Moje miejsce obserwacji płazów:
//Nie wrzucamy dokładnych lokalizacji siedliskIcon_exclaim

Ja jeszcze wyjaśnię ten mój post, że absolutnie jestem przeciwna podawaniu siedliska, i wiele razy już tu na forum o tym pisałam, aby dokładnie tego nie podawać. Bo im mniej obserwatorów, grillów, samochodów i śmieci, które zostają na zawsze do końca świata, to tym więcej czystego terenu dla płazów. Chodzi mi tylko o województwo!
Bo skoro ten wątek dotyczy pierwszych obserwacji wiosna 2014 to fajnie wiedzieć, gdzie w jakim województwie jak pogoda, warunki meteo i co na to płazy. Czy już wstały czy jeszcze śpią Icon_smile
Odpowiedz
(09-03-2014, 12:00 AM)Kubeusz napisał(a): Widziałem u siebie na stawach pierwszą żabę trawną. Niestety była martwa. Pływała bezwładnie na powierzchni wody, była w zaawansowanym stadium rozkładu, ale 4 dni wcześniej (wtedy lód na stawie się całkiem roztopił) jej tam nie widziałem.

czy ty jesteś z Krakowa? Jeśli tak to powiedz gdzie ta martwa była? Możesz na pw. Jestem z Krakowa.
Być może ścieki wpływają do tego stawu i trzeba ratować.
Odpowiedz
W komentarzu wcześniej wszystko napisałem o tym parku (żabka znajdź sobie), ten staw nie jest zanieczyszczony.
Nic nie wiedziałem o tej (pseudo) zasadzie nieujawniania swoich miejsc obserwacji, bo w regulaminie jej nie było. Przypominam, że dołączyłem do forum dopiero w zeszłym roku.Icon_smile
Jakub R
Odpowiedz
Spoko, nikt nie ma pretensji. Tak na przyszłość Icon_wink
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
W mojej okolicy zaczęły się gody trawnych. Widziałem dziś kilkadziesiąt pomrukujących samców i jedną parę w ampleksusie.
Odpowiedz
Czyli u Was najwcześniej...U mnie dopiero pierwsze nieliczne żaby wędrują. Dziś sprawdziłem inne stanowiska- nic. Na razie tylko w jednym miejscu coś się dzieje.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości