Tatry: 21-27.06.2014
Jak komuś zależy na bardziej płazich miejscach to proponuje Bieszczady. Tam jest dużo kałuż w których płazy mogą się rozmnażać a i liczba występujących gatunków jest znacznie większa. W Tatrach natomiast możemy obserwować płazów i gadów w ich najwyżej położonych stanowiskach. Poza tym możemy obserwować tylko tu w Polsce np. kozice. Na wiosnę jak jest z tłumami....trudno przewidzieć ale w wakacje na pewno nikomu bym nie polecił.
Elfikp
Odpowiedz
Wiosną ub. roku rozważaliśmy Bieszczady,niestety, w przypadku weekendowego wyjazdu to nie ma sensu, bo podróż tam i powrotem trawałaby dłużej niż sam pobyt. Jeśli idzie o Tatry,to słyszałem też o Stawie Toporowym, ponoć bardzo urokliwe miejsce z 3 gatunkami traszek. Nawet wspomina o nim Juszczyk w swej pracy''Płazy i gady krajowe''.
Odpowiedz
Jedniodniwy czy też weekendowy wyjazd to jak dla mnie w góry Świętokrzyskie ma sens ( i tak czasami jeżdżę). Jeśli chodzi o Tatry to podobno w wyższych partiach np. traszki górskie potrafią cały sezon siedzieć w wodzie, jedynie na jesieni wychodzą z wody na zimowanie. Na pewno watro by było również i ten staw odwiedzić. Z tego co zauważyłem to w Tatrzańskich stawach jest przejrzysta woda, roślin w nich nie zauważyłem, dzięki czemu na pewno łatwo będzie można obserwować traszki.
Elfikp
Odpowiedz
Istnieje ściśle wodny podgatunek Ichthyosaura alpestris apuanus zamieszkujący alpejskie jeziora. Więc to bardzo prawdopodobne ,że i tatrzańskie traszki zachowują się podobnie.
Odpowiedz
Tak tylko że tam często osobniki nie przechodzą metamorfozy.., u nas raczej jest to związane z niską temperaturą. W mojej ok. zauważyłem że traszki przebywające w bardziej ocienionych wodach ( wolniej się nagrzewających ) później z niej wychodzą.
Elfikp
Odpowiedz
Tak, u alpejskich odmian zdarza się neotenia, jednak większość osobników jest normalne. Inny przykład to Lissotriton vulgaris borealis ze Skandynawii, ściśle wodna i neoteniczna odmiana traszki zwyczajnej. A więc niskie temperatury zdecydowanie sprzyjają pozostawaniu traszek w wodzie.
Odpowiedz
Ten podgatunek L.v.borealis chyba jest już od dłuższego czasu nieaktualny.
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Nie znalazłem na ten temat żadnych aktualnych informacji. Został uznany za oddzielny gatunek?
Odpowiedz
Nie, raczej zakwestionowano istnienie takiego podgatunku, bo w obecnych klasyfikacjach nic się o nim nie wspomina.
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości