Lato 2014
U mnie trawnych też sporo, ale koncentrują się w określonych miejscach, w pobliżu miejsc zimowania. Powoli sezon się kończy....
Odpowiedz
Ja muszę pojechać na stawy za miastem, skontrolować, czy w ogóle jest w nich woda. Od jakichś 3 lat w rejonie Gdańska poziom wód gruntowych drastycznie spada. Nawet po bardzo dużych opadach, które miały miejsce ostatnimi czasy (ponad 20l/mkw przez 3 dni pod rząd), okoliczne zbiorniki wysychają Icon_cry.
W weekend postaram się tam skoczyć i zeznam co tam zastałam, mam nadzieję że tragedii nie bd Icon_curve
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Ten rok był dziwny. Na Północy niedobór opadów i susza, u nas na Południu i w centrum przeciwnie, tam, gdzie rok temu było sucho, teraz stoi woda, co sprzyja migracji żab zielonych i kumaków.
Odpowiedz
W niedzielę (14.09) byłem w Gorczańskim Parku Narodowym. Udało mi się zaobserwować dużo młodych kumaków górskich i jedną dorosłą żabę trawną.
film z młodymi kumakami:
Jakub R
Odpowiedz
Nieporadność młodych płazów jest rozbrajająca Icon_biggrin
Odpowiedz
Kubeusz, cudowny filmik. W tym sezonie niestety nie spotkałem ani jednego osobnika tego gatunku. Podczas majowej wyprawy nie dopisały. Dokładnie gdzie je spotkałeś? Prosiłbym o wiadomość na PW .
Odpowiedz
Prosiłbym o kontakt panią Bednarek, która zgłosiła posty i chce nas pozywać do sądu o zdjęcia płazów robione w ludzkich dłoniach. Na nieaktywowane konto nie można wysyłać wiadomości.
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Nie proś ... pozywać to sobie może ... polecam zaznajomienie się kogo i oc o mozna ale nie uprzedzam na forum fatów będzie miała niespodziankę Icon_smile
Odpowiedz
Byłem przez weekend na działce na Kaszubach i trochę poobserwowałem Icon_mrgreen.
Działka leży w lesie, około 500 metrów od jeziora (jez. Potęgowskie), a mimo to za każdym razem jak tam jestem, spotykam tam liczne ropuchy szare i ż. trawne (tym razem również). Zdziwiło mnie jednak zaobserwowanie kilku dorosłych traszek zwyczajnych. Wątpię, żeby rozmnażały się w jeziorze, ponieważ nigdy ich tam nie widziałem, jest mocno zarybione a poza tym jest naprawdę dużym zbiornikiem. Zastanawia mnie, czy przypadkiem nie jest to pozostałość jakiejś populacji, która mogła tam niegdyś występować (obok działki kiedyś płynął strumień i w okolicy było kilka małych jeziorek), co jak dla mnie jest bardzo prawdopodobne.
Oprócz tego, chodząc po lesie, nad brzegami dystroficznego jeziora Lubogoszcz, spotkałem baaardzo liczne tegoroczne traszki zwyczajne, co wskazywałoby na rozmnażanie się tego gatunku w tym "kwaśnym" jeziorze Icon_exclaim
Ogólnie są to tereny bardzo ''płazie'' i spotkałem tam w ten weekend, ropuchy szare i zielone, żaby trawne,moczarowe i zielone, oraz traszki zwyczajne. Weekend był udany Icon_exclaim Icon_mrgreen
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
A zrobiłeś jakieś zdjęcia?
Jakub R
Odpowiedz
mam ze dwie foty tych małych traszek, a poza tym nic, niestety. Aparat w serwisie, bo coś się zepsuło, wiec foty były robione telefonem, ale postaram się wstawić Icon_wink
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Jeziora dystroficzne to bardzo ciekawe ekosystemy, byłoby super, jakbyś porobił więcej zdjęć i w ogóle podzielił się większą ilością szczegółów na temat tego jeziora jako siedliska płazów Icon_smile
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
To może być bardzo ciekawe siedlisko, ryb zwykle niewiele w takich wodach, co jest korzystne dla płazów. Czekamy na zdjęcia.
Odpowiedz
Ogólnie, zdjęć mam mało(jak wspomniałem aparat wyjątkowo w serwisie), ale jezioro to jest rezerwatem i można sporo o nim poczytać i oglądać zdjecia z neta. Ale o traszkach nic nie piszą Icon_smile
http://kpk.org.pl/przyroda-7/rezerwaty-p...-lubygosc/
Fotkę młodej traszki (jedyna wyraźna fota Icon_cry ) wstawie rano Icon_wink
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Rzeczywiście niesamowite miejsce...Może wiosną zaobserwujesz tam jakieś traszki. Wody dystroficzne, czyli torfowe, miękkie i silnie zakwaszone, są podobno lubiane zwłaszcza przez traszki grzebieniaste.
Odpowiedz
W tego typu zbiornikach nie jednokrotnie występują 2 nizinne gatunki traszek. Nie jednokrotnie nawet t. grzebieniaste są w nich liczniejsze od zwyczajnych
Elfikp
Odpowiedz
Młynarski w swej pracy "Nasze płazy'' wspomina nawet o występowaniu w silnie zakwaszonych torfowych oczkach wyłącznie traszek grzebieniastych.
Odpowiedz
Mam jedynie 2 zdjęcia nadające się do pokazania, reszta nie wyraźna, bo telefon, nie aparat Icon_lol.

Młoda traszka zwyczajna:
https://imageshack.com/i/paQY5uAQj

Rodzina czernic:
https://imageshack.com/i/pa7tamkjj

Postaram się zrobić wiecej zdjeć (już aparatem) następnym razem, bo niedługo ponownie się tam wybieram Icon_biggrin
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Już trzeba zmienić temat na jesień 2014 i zamknąć lato
Jakub R
Odpowiedz
Właśnie Icon_smile
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości