Wiosna 2016
Nie tracę, tym bardziej, że dzisiaj spotkała mnie niespodzianka. Zajrzałem nad staw i pomimo dość chłodnej pogody trawne nagle zaczęły gody, i to na całego. Samce intensywnie wydają odgłosy, miejscami woda aż się gotuje od licznych żab. Niestety, nie wziąłem aparatu, bo niczego się nie spodziewałem. Jutro zajrzę tam znowu. Może na Twoim starorzeczu też się wkrótce zacznie...
Odpowiedz
Jest już pierwszy skrzek, i to całkiem sporo.
Odpowiedz
Z dzisiejszego dnia...
Odpowiedz
U Was słoneczko widzę, a u mnie deszcz i pełne zachmurzenie Icon_sad
traszek pojawiło się znowu mnóstwo, jak w zeszłym roku, ma miejsce ,,przetraszenie" Icon_razz
Trawne widuję już za to nocami jak łażą po dnie i po płyciznach. Jest sporo samic, sporo samców i kilka par in amplexus. Czekają na ewidentne ocieplenie, które podobno nadejdzie w weekend wielkanocny Icon_mrgreen
Za miastem mało wody, a tam gdzie jest, cisza.
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Trawne w końcu ruszyły, w starorzeczu godują liczne samce, ale nie zauważyłem jeszcze skrzeku. Dodatkowo obserwowałem dziś m.in. traszki zwyczajne, sójkę śledzącą dzięcioła czarnego (w nadziei na smakołyki, które spadną na ziemię podczas odrywania przez niego kawałków kory) i udane polowanie zimorodka - przez co bardzo żałuję, że nie wziąłem aparatu.
Odpowiedz
Łaziłem dzisiaj po lasach w okolicach Barczy. Specjalnie bym tam nie pojechał o tej porze, ale i tak musiałem być w Kielcach, więc tak przy okazji, w drodze powrotnej. I było tak, jak przypuszczałem.Żadnych traszek, z płazów spotkałem tylko samotną żabę trawną, była drętwa i mało aktywna. Na zacienionych leśnych kałużach była cienka skorupka lodu po przymrozku. Tam się wszystko zacznie za jakieś 2 tygodnie, mam nadzieję, że na nasz wyjazd będzie już wszystko aktywne. A u mnie trawne nadal aktywnie godują, wczoraj słyszałem też pierwsze głosy żab moczarowych, ale na razie nie udało się żadnej zobaczyć.
Odpowiedz
Deszczowa pogoda sprzyja wędrówkom ropuch szarych - dziś w zbiorniku rozrodczym spotkałem pierwszego w tym roku samca.
Odpowiedz
Zamelduje tylko, że byłem dziś z psem w Łódzkich Łagiewnikach -spotkałem parę trawnych, w tym kilka sztuk w ampleksusie zmierzających w kierunku wody Icon_smile
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie ;)

Xlaevis.pl
[Obrazek: Podpis.png]

Odpowiedz
Dziś pochmurno, deszczowo, i nie godują. Czekają na słońce.
Odpowiedz
U mnie już po godach trawnych. Jakieś 12-14 pakietów skrzeku w mich oczkach. W tym roku w potoku nie znalazłem skrzeku. Wszystko trafiło więc do mnie. Ciekawe czy to efekt zimnej wody /w górach skąd wypływa jeszcze dużo śniegu/ czy może bardziej wpływ niezwykle niskiego poziomu strumienia. Wiosną jeszcze tak mało wody w nim nie było.
Beskid Sądecki
Odpowiedz
To rzeczywiście wcześnie w tym roku...U mnie w jednym zbiorniku też już prawie po godach, ale w innych , głębszych i zimniejszych dopiero się zaczyna. Idzie duże ocieplenie, pewnie niedługo spotkasz pierwsze kumaki górskie.
Odpowiedz
Trwają gody żab moczarowych. Rozpoczęły się wędrówki ropuch szarych, pierwsze samce są już w wodzie i wydają odgłosy. Wciąż trwają gody żab trawnych, ten samiec uznał flaszkę za atrakcyjną partnerkę...
Odpowiedz

Zgadza się, pierwsze samce ropuch szarych już w wodzie ;-)
"Pan Ropuch" znajduje się w stawie w Puszczy Niepołomickiej w okolicach wsi Kłaj.
Jakub R
Odpowiedz
U mnie dzisiaj 16 stopni w cieniu Icon_biggrin
W oczku znowu setki traszek, trawne nieśmiało zaczynają się odzywać.
Tak jak w zeszłym roku pojawił się 1 samiec ropuchy szarej, zobaczymy czy zwabi jakąś kobitkę Icon_biggrin
Byłem dziś za miastem i stwierdziłem że tylko jeden najgłębszy staw jeszcze nie wysechł, nieliczne trawne zaczynają w nim godować, ale masowych wędrówek jeszcze nie ma. Mam nadzieję ze w najbliższych dniach wszystko się rozkręci Icon_biggrin
Piękne te Wasze filmiki !
Kubeusz, jaka tam czyściutka woda w tym stawie Icon_exclaim Icon_biggrin
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Jeszcze w Puszczy Niepołomickiej udało mi się zaobserwować pierwsze w tym sezonie żaby zielone Icon_smile

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/52e7fe9a67ed41ee

i kilkanaście trawnych:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/0df0083243b44117
Jakub R
Odpowiedz
lisek: Tak, woda jest rzeczywiście klarowna Icon_smile
w końcu to rezerwat przyrody - polecam, podobno jest tam mnóstwo rzekotek Icon_wink
Jakub R
Odpowiedz
Fajny ten Twój podwodny filmik. A te piękne wiosenne odgłosy ptaków to oryginalne, czy podłożone?
Odpowiedz
Wojtas: Po części nie oryginalne Icon_wink , ta kamera ma słaby głośnik i do tego dochodzi też wodoszczelna obudowa to nie słychać. A po części oryginalne bo faktycznie śpiewały nad stawem, nagrałem te odgłosy telefonem chwilę po nagraniu ropuchy i wkleiłem Icon_smile
Jakub R
Odpowiedz

film z tegorocznych godów w parku Lilli Wenedy w Krakowie Icon_smile
Jakub R
Odpowiedz
Piękny film. A oto mój najnowszy. Przedstawia najpiękniejsze wczesnowiosenne widowisko, gody żab moczarowych. Niestety, jakość pozostawia wiele do życzenia. One są bardzo płochliwe i nie można podejść zbyt blisko. Czas pomyśleć o lepszym sprzęcie.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości