Jesień 2016
Na początek jesieni odwiedziłem naszą ukochaną Barczę. O tej porze roku raczej specjalnie nie pojechałbym tam na płazy, ale i tak musiałem być w Kielcach, więc tak przy okazji. Dzień był pogodny, ale chłodny, więc nic dziwnego, że płazów niewiele. Żaby zielone opuściły już jeziorka i wędrują w poszukiwaniu zimowisk, jedną spotkałem w lesie. Ale sobie powspominałem nasze wspólne wyjazdy...Nad jeziorkiem traszek grzebieniastych napotkałem ślady wędkowania- wydeptane stanowisko i opakowanie po robakach. To niepokojące, obecność karasi[ bo chyba tylko one mogą przetrwać w takim oczku] może zagrozić populacji traszek.

Jesienna Barcza
Odpowiedz
Niestety ryby zjadają kijanki traszek i innych płazów, z wyjątkiem kijanek ropuch szarych z tego co pamiętam. Miejmy nadzieję że traszki jakoś przetrwają, na przykład znajdą inne oczko wodne. Icon_smile
Dawno nie zaglądałem na forum z powodu praktyk i innych zajęć. Właśnie na praktykach koło Lelowa udało mi się zaobserwować grzebiuszkę ziemną, to krótki filmik:

Grzebiuszka została znaleziona w wykopie archeologicznym podczas czyszczenia obiektu. Była w nim zagrzebana kilka centymetrów. Zapewne w nocy wpadła do wykopu i nie mogła wyjść z powodu pionowych ścian i zagrzebała się rano żeby przeczekać dzień. Niestety została brutalnie obudzona i wyciągnięta poza wykop Icon_biggrin
W trakcie praktyk regularnie znajdowałem rano na stanowisku ropuchy szare i żaby trawne Icon_smile
Jakub R
Odpowiedz
Piękny filmik, gratuluję obserwacji, bo to naprawdę rzadka okazja, żeby ją zobaczyć...U mnie są dość pospolite, bo każdej wiosny ciągle słyszę ich odgłosy, ale zaledwie 2 razy widziałem.
Odpowiedz
Może po prostu wędkarze, widząc traszki zaczerpujące powietrze pomyśleli, że to żerujące ryby? Nigdy nie widzieliśmy w tym stawie nawet jednej sztuki narybku, więc może ich tam nie ma.
Odpowiedz
Być może, w czasie ostatnich lat dopiero drugi raz napotkałem tam ślady wędkowania. Z drugiej strony skarłowaciałe karasie potrafią żyć w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Miejmy nadzieję, że masz rację.
Odpowiedz
Ryby niestety są tam ale w małych ilościach. Prawdopodobnie kaczki przyniosły tam ikrę np. z pobliskiego torfowiska. Ślady wędkowanie również tam widziałem. Jak wędkarze dodatkowo jeszcze zarybią ten staw to może to drastycznie wpłynąć na liczebność traszek a nawet to zaniku ich populacji
Elfikp
Odpowiedz
Chyba, że wreszcie przyjdzie ostra zima i ostatecznie załatwi te ryby. Przy pokrywie lodowej utrzymującej się bez przerwy od grudnia do marca nie miałyby szans.To płytki zbiornik,jest tam dużo nagromadzonej materii organicznej i na pewno wystąpiłaby przyducha.
Odpowiedz
Słyszałem od jednego hydrobiologa relację, że znaleźli karasia, który jednym bokiem przymarzł do tafli lodu, a drugim był otoczony mułem, po umieszczeniu w wiaderku z wodą zaczął pływać Icon_wink
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
Relacji o karasiach, które przeżyły zimę w całkowicie zamarzniętych zbiornikach jest mnóstwo. Jeśli jest tam gruba warstwa mułu i jeśli to faktycznie karasie, to zima ich wszystkich nie wybije, zwłaszcza, że...ostatnie zimy są raczej łagodne.
Odpowiedz
Zależy jakie karasie. Te najpopularniejsze obecnie tzw.''japońce'' są zdecydowanie delikatniejsze od naszych rodzimych. Kiedyś znalazłem setki martwych w stawie odmarzniętym na wiosnę.
Odpowiedz
Panuje przenikliwy ziąb, niczym w końcu listopada. Wybrałem się nad źródełko, tradycyjnie o tej porze roku tam zaglądam. Na razie żadnych zimujących żab trawnych nie ma, są wciąż na lądzie. Będzie jeszcze ciepło?
Odpowiedz
Patrzyłem przed chwilą na meteo.pl, stamtąd wynika, że w Krakowie względne ocieplenie nastąpi w piątek. Może pokażą się jeszcze jakieś płazy Icon_smile
Puki co, jak mam czas, przeglądam zdjęcia i filmy z urlopu. Udało mi się posklejać taki filmik z salamandrą z Bieszczad:

Zaobserwowałem ją we wrześniu, więc filmik pasuje do jesiennego tematu Icon_wink
Jakub R
Odpowiedz
Wspaniałe...wrzesień to chyba najlepsza pora na salamandry, wtedy mają okres godowy i są aktywne.
Odpowiedz
Witojciee Icon_biggrin
Bardzo dawno nie było mnie na forum, poza szybkimi rzutami oka co piszecie Icon_razz . Cierpię na brak czasu otatnio. U mnie w okolicach Gdańska zimno, mokro i wietrzne od 2 tygodni. Ostatni raz płaza w postaci żaby trawnej widziałem ponad miesiąc temu Icon_sad.
Nie wiem czy pamiętacie, ale moja działka przylegała do opuszczonej dużej działki zarośniętej chaszczami, na której raj miały między innymi ptaki i właśnie płazy. Niestety pojawił się nowy właściciel, w Czerwcu wszystko zostało wykarczowane i trwają prace przy budowie domu. Zaczęło się w pełni okresu lęgowego ptaków lecz nic nie mogłem zdziałać ponieważ po jednym dniu było już po wszystkim Icon_sad
Było to ponad 5000m kwadratowych nieużytku. Nie chcę mysleć ile żab i traszek zginęło zasypanych bądź rozjechanych przez koparki, niestety nic nie mogłem zrobić. Nowy sąsiad wynajął firmę, pierwszy raz pojawił się na działce w Lipcu i po rozmowie ze mną stwierdził ze nie wiedział że wg jest coś takiego jak żaby czy traszki które pewnie zginęły. Okazał sie spoko człowiekiem, ale krzaków już nie ma i czasu sie nie cofnie Icon_sad . Zastanawiam sie jak likwidacja tego cennego terenu wpłynie na populację płazów u mnie. Myślę że będzie ich o wiele mniej, ale to okaże sie na wiosnę no i teraz, zobaczymy ile żab trawnych bd obserwował w oczku przed zimą. Niestety ten rok nie był łaskawy, bo w lecie co kilka dni znajdowałem zabite rzez koty żaby Icon_sad
Mam nadzieję ze chociaż częsć populacji przetrwała. Jesien jest zimna, za kilka dni jadę na Kaszuby i zobaczę jak tam wygląda sytuacja, może coś tam poobserwuję.
Na razie pogoda nie sprzyja obserwacjom.
Pozdrawiam wszystkich z zimnego Pomorza Icon_wink
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Twój ogród pewnie sprzyja bytowaniu płazów, oprócz zbiornika rozrodczego jest tu zapewne wiele zarośli i kryjówek. Więc zamiast pójść do sąsiada po okresie rozrodu zostaną u Ciebie. Wczoraj widziałem jeszcze 2 trawne na lądzie, to chyba jedyny gatunek jaki jeszcze można zobaczyć...
Odpowiedz
Jeśli sąsiad nie jest wielkim fanem tuj i przystrzyżonych trawniczków, to może namów go, żeby jakiś fragmencik działki dalej sprzyjał zwierzętom Icon_wink
>>Moja strona<<
Nie sugeruj się moimi postami sprzed półtorej roku lub starszymi bo moja wiedza i poglądy na dany temat najprawdopodobniej uległy już zmianie
Odpowiedz
(13-10-2016, 03:46 PM)Yahilles napisał(a): Jeśli sąsiad nie jest wielkim fanem tuj i przystrzyżonych trawniczków, to może namów go, żeby jakiś fragmencik działki dalej sprzyjał zwierzętom Icon_wink

No właśnie ta planował, tarwniczki, bukszpany w kulki przycięte itp Icon_razz
Ale pogadane było i powiedział ze zrobi ,,dziki" kącik Icon_biggrin
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Dwie pierwsze żaby trawne widziałem już w źródełku, ponadto w pobliżu jedna niedawno rozjechana. A więc jesienne wędrówki na zimowiska rozpoczęły się, o miesiąc wcześniej niż miało to miejsce w ubiegłym roku.
Odpowiedz
U mnie się ociepliło i płazy trochę się uaktywniły - ale widziałem tylko młode osobniki (żaby trawne i ropuchy szare).
Odpowiedz
Ja widuję na lądzie tylko młode trawne, ostatnio 2 sztuki. Po niedzieli ma być 17 stopni, to może coś się jeszcze ruszy. W źródełku oprócz kilku trawnych jest jedna zielona.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości